SENDİKALARA YÜZDE 2 ŞARTI

 Sendikalara bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda personel sayısının yüzde 1 i nin altındaki Sendikalara üye olan kişilere toplu sözleşme kaynaklı sendikaya üye olduğu için 3 ayda bir alması gereken sendika ücretinin alınamaması hususu gündeme gelmişti. Fakat sonrasında yüzde 1 lik şartı yargıya taşıyan Sendikalar kararı bozdurarak tüm üyelerin bu ücretten faydalanmıştı.Sağlık alanında yeni sendika kurma furyası başladı. 


Sağlık alanında 2022 yılı hızlı geçti ve sosyal meydanlardan da örgütlenen birçok yeni hekim hemşire sendikaları faaliyetlerine başladı. Diğer sendikaların üye kayıpları can yakmış olacak ki yüzde 1 lik barajı yüzde 2 ye çıkartarak, yüzde 2 nin altında üyesi olan birçok yeni kurulmuş sendikayı zor durumda bıraktılar. 


Ak parti gurubunun teklifi ile meclise gelen ve onaylanan karar ile yüzde 2 lik baraja takılan birçok sendika üyesi 3 ayda bir verilen sendika tazminatından faydalanamama tehlikesi ile karşı karşıya! Hal böyle olunca baraj altı sendikalardan da üye istifaları başlıyor, çünkü ocak ayı itibariyle sendika yardımının 1000 TL olacağı öngörülüyor ve 3 ayda bir verilen tutar 2023 yılında toplamda en az 4000 TL olacak ki buda zaten doğru düzgün zam alamayan sağlık camiası için ciddi bir meblağ teşkil ediyor.

Birleşmekten başka çare kalmadı.

Baraj altı sendikalar üye kaybından etkilenmemek ve üyelerini elde tutabilmek için iki veya üç sendika olarak birleşip tek çatı altında barajı geçmeleri bekleniyor eğer birleşme tamamlanır ise de hangi sendikanın yönetimi gücü elinde tutacak tartışmaları da var iken neler yaşanacağı merak konusu..Ülke de sağlık alanında yetkili sendika olan sağlık-sen in genel başkanından konuyla ilgili "Bu çok önemli bir düzenleme. Türkiye'de memur sendikacılığına kalite getirecek, nitelik kazandıracak, kimlik kazandıracak önemli bir uygulama." açıklaması geldi.

Baraj altı sendikaların ümidi de yine yargı yolu ancak o konuda da verilecek karar için ocak döneminin her halükarda geçeceği öngörülüyor. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar